Kategoriler

Hikayeli Bilmeceler ve Cevapları

Bir adam varmış, bir tanede tavuğu. Canı çok tavuk çekmiş ve tavuğu kesmeye karar vermiş. Oradan geçen bir cami hocası, “Sen o tavuğu nasıl öldürürsen, bende seni öyle öldürürüm” demiş. Bu tavuğu adam nasıl öldürür?

Bir adam varmış, bir tanede tavuğu. Canı çok tavuk çekmiş ve tavuğu kesmeye karar vermiş. Oradan geçen bir cami hocası, “Sen o tavuğu nasıl öldürürsen, bende seni öyle öldürürüm” demiş. Bu tavuğu adam nasıl öldürür?

Kadının kocası işten eve geliyor ve kapıyı çalıyor. Kapı açılmıyor.

Kadının kocası işten eve geliyor ve kapıyı çalıyor. Kapı açılmıyor.

Fakat evden sesler geliyor.Hava çok soğuk merak edip camdan bakıyor. Polisi arıyor ve:
– Karım öldürülmüş diyor. Bunun üzerine polis adamı sorguya alıyor.:
– Kapıyı çaldım. Açılmayınca merak edip camdan baktım. Camın Buharını sildim. Karımı yerde yatarken gördüm. Bende bunun üzerine polisi aradım”deyince polis adamı tutukluyor.
Peki neden tutukluyor

Zeynep bir kafede dir. Yemeğini yedikten sonra herkese birer kahve ısmarlamış ama kendi kahvesinden saç teli çıktı.

Zeynep bir kafede dir. Yemeğini yedikten sonra herkese birer kahve ısmarlamış ama kendi kahvesinden saç teli çıktı.

Garsonu fincanı almak üzere çağırdı ve garson özür dileyerek fincanı aldı ve yeni fincanla geri döndü. Zeynep garsonun kahveyi yenilemediği saç telini alıp fincanı geri getirdiğini anladı acaba nasıl anladı?

Bir adam yanında silah, çanta ve teyple ölü bulunuyor.

Bir adam yanında silah, çanta ve teyple ölü bulunuyor.

Polis teypteki son kaydı dinlemek için “Play” tuşuna bastığında, “Bu hayattan çok yoruldum artık acımı sonlandırmak istiyorum” diyen bir ses ve hemen peşinden silah sesi duyuyor. Ancak polisler bunun intihar değil bir cinayet olduğunu düşünüyor. Ses kaydına rağmen polisler bunun bir cinayet olduğunu neden düşündü?

✅ İçerik: Hikayeli Bilmeceler
✅ Geliştirir: Mantık ve Zihin Becerileri
✅ Zorluk: Kolay & Orta & Zor
✅ Uygun: Bütün Çocuklar & Yetişkinler

Bilmeceler arasında en dikkat çeken türlerden biri hikayeli bilmeceler kategorisidir. İçerisinde bilmece sorularının yanında belli bir hikayeyi de barındıran bu tür, zeka soruları arasında da yer alıyor. Hikaye temelli bilmeceler, hem küçüklere hem de yetişkinlere hitap edebiliyor. Bu tip bilmecelerde önemli olan bilmeceyi sorarken hikaye akışına dikkat etmek. Zor bilmeceler arasında da yer alan bu tür ile hem eğlenebilir hem de akıl oyunları oynayabilirsiniz.

Hikayeli Bilmeceler Nedir?

Bilmece kategorileri arasında en fazla tercih edilenlerden biri olan hikayeli bilmeceler, ustalıkla hazırlanmış sorulardan oluşuyor. Soru içerisinde küçük hikayeleri de barındıran bu tür, mantık oyunları içerisinde de büyük dikkat çekiyor. Özellikle de akıl oyunlarına ilgi duyanlara hitap eden bu bilmeceler, kimi zaman birden fazla sorudan da oluşabiliyor. Zeka oyunlarını sevenlerin hikaye içerikli bilmecelere mutlaka göz atmaları gerekiyor.

1 – Hikayeli Bilmeceler Neden Sevilir?

Beyin yakan sorular denildiğinde akla ilk olarak belli bir hikaye içerisinde hazırlanmış bilmece türleri gelmektedir. Özellikle de akıl oyunları açısından bu türün oldukça büyük bir yeri bulunmaktadır. Gerek okullarda gerekse de sosyal çevrede bu tip bilmeceler ile karşılaşmanız mümkündür. Hem eğiten hem de eğlendiren hikaye içerikli bilmecelerin de birden fazla sevilme nedeni bulunmaktadır.

a – Zekaya Etkisi Büyük Hikaye İçerikli Bilmeceler

Hikayeli bilmeceler kategorisinde yer alan soruların büyük çoğunluğu zeka gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bu yüzden özellikle de eğitim kurumlarında bu tür bilmecelerin sorulması oldukça yaygındır. Çeşitli hikayeleri bir arada tutan ve herkese beyin egzersizi yaptıran bu soruları, günlük hayatta da düşünebilirsiniz. Çocuk ya da yetişkin demeden hikaye türündeki bilmeceleri öğrenerek akıl oyunlarına yatkın bir hale gelebilirsiniz. Bu durum da hikaye bilmecelerinin neden bu denli sevildiğini kanıtlayan bir durumdur.

b – Her Yaşa Uygun Olması

Çocuk bilmeceleri arasında da zeka geliştiren hikaye odaklı bilmeceler yer almaktadır. Bunun yanı sıra yetişkinler için de özel olarak türetilmiş bilmecelerin bulunduğunuz da belirtmemiz gerekmektedir. Hikayesi yaşa göre de değişen bu türü, hangi yaşta olursanız olun her daim çok seveceksiniz. Hikaye temeline dayanan bilmeceler, hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde önemli etkilere sahiptir.

c – Eğlenirken Öğretiyor Olması

Eğitim hayatında ya da sosyal hayatta bir şeyleri kavrarken eğlenceli yolu seçiyor olmanız oldukça normal bir durumdur. İşte, hikaye odaklı bilmecelerde de bu ikili durumu görebilirsiniz.  Bu tip bilmeceler sayesinde insanların bir yandan eğlenmesi bir diğer yandan da beyin egzersizi yapması hedeflenmektedir. Hikaye içerisinde geçen olguları düşünürken keyifli zaman geçirebilir ve kendinizi keyifli bir bulmacanın içerisinde bulabilirsiniz.

2 – Hikayeli Bilmeceler Kimler İçindir?

İçerisinde karmaşık ve eğlenceli hikayelerin yer aldığı bilmeceler her yaştan bireye hitap eden geniş kapsamlı bir türdür. Mantık soruları kıvamında olan bu türün, çocuk ya da yetişkinler için olan özel kategorileri de bulunmaktadır. Bilmece kültürünün en önemli özelliklerinden biri olan her yaşa hitap edilmesi durumu hikaye içerikli bilmecelerde sıklıkla görülmektedir.

a – Çocuklar İçin Hikayeli Bilmeceler

Hikayeli bilmeceler kategorisinde yer alan soruların büyük çoğunluğu çocuklar için oldukça uygundur. Bu tür içerisinde çocukların zeka gelişimini etkileyen oldukça faydalı örnekler de yer almaktadır. Özellikle okul öncesi bilmeceler kategorisinde de hikaye bazlı soruları bulmanız mümkündür. Böylelikle henüz küçük yaştaki çocukların da zeka gelişimine olumlu katkılar sağlanmış olur.

b – Aile Ortamında Hikayeli Bilmece Eğlencesi

İçeriği belli bir hikayeye dayanan bilmeceleri sıcak bir aile ortamında da keyifli zaman geçirmek adına kullanabilirsiniz. Aile meclisinde çocuk ve yetişkinlere yönelik hikaye içerikli sorular ile eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Bu sayede aile içi sıcak bir ortam oluşmasına da katkı sağlamış olursunuz.

c – Arkadaş Ortamında Eğlencenin Yeni Türü

Arkadaşlarınızla her daim aynı şeyi yapmaktan sıkıldıysanız hikaye içeren bilmeceler ile eğlenebilirsiniz. Arkadaş buluşmalarının en keyifli eğlencelerinden olan hikaye içeren bilmeceler, sizi eğlendirirken aynı zamanda düşündürtecek.

Bilmece Ara