Kategoriler

En Zor Bilinen Bilmeceler

Zihnini esnet ve eğlen! Günlük olarak güncellenen bilmece koleksiyonlarımız zihnini zorlayacak. Bilmeceler ve Cevapları’nda zihnini güçlendir.
Bilmece kültürü, çok eski bir geçmişe sahip olan, eğlendirirken düşündüren etkinliklerin başında gelmektedir. 2 ya da daha fazla kişi arasında oynanabilen bilmeceler ve cevapları oyunları Türk Edebiyatı’nın da önemli bir parçası olmuştur. Kızlarını bilmeceler konusunda en başarılı olan kişiyle evlendirecek olan krallar ve bilmecelerle tanışan karakterler edebiyatımızın önemli eserlerinde yer almıştır. Biz de bilmecelervecevaplari.com.tr ismini verdiğimiz sitemizde geçmişimizde çok önem verilen bilmece kültürünü bugün de unutturmamayı amaçlıyoruz. Günümüz teknolojisinin ve internetin gücünü kullanarak, bilmece kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak için sizleri sitemizde yer alan ilgi çekici bilmece türlerini ziyaret etmeye davet ediyoruz.

1 – Bilmece Nedir?

Bilmece, bir eşya, insan, nesne ya da mistik bir simgenin dolaylı yollarla anlatılarak bulunmasını amaçlayan tekerlemeye benzer cümlelere denir. Hem eğlenmeyi hem de öğrenmeyi sağlayan bilmeceler cevaplı birer hazine gibidir. Bilmece oyunu oynarken hem zihnimiz hem de kelime dağarcığımız gelişir. Çünkü aslında ismini bildiğimiz canlı ya da nesnelerin nasıl daha farklı şekilde anlatılabileceğini öğrenmiş oluruz. Bu da hem kelime dağarcığımızı hem de zihnimizi çalıştırır. Öğrendiğimiz yeni tanımlamalar, çağrışım yapma yeteneğimizi geliştirir.

2 – Bilmecelerin Faydaları Nelerdir?

Bilmece etkinliği, özellikle erken çocukluk dönemindeki ve okul öncesi dönemindeki çocuklar için fayda sağlamaktadır. Çünkü bu çocukların beyin gelişimlerinin çok büyük bir çoğunluğu 6 ve 7 yaşlarına kadar tamamlanmaktadır. Bu noktada çocuğun odasına ya da eğitim verilen sınıf ortamına renkli kağıtlara basılmış ya da yazılmış cevaplı bilmece çeşitleri asmak, çocuğun hem sözel hem de mantıksal gelişimini olumlu yönde etkiler. Peki Bilmecelerin Faydaları nelerdir?
  • Cevaplı bilmeceler, çocukların zihin ve dil gelişimini eş zamanlı olarak destekler.
  • Birbiri ile sohbet eder gibi bilmece soran çocuklar sosyal yönlerden de gelişirler.
  • Her bilinen doğru cevap çocuğun motivasyonunu artırırken, aynı zamanda özgüvenini besler.
  • İpuçlarını kullanarak bir bütünden parçaya gitmeyi ya da bir parçadan bütüne ulaşmayı öğrenen çocuk, mantıksal zekasını geliştirerek karar verme mekanizmasını besler.
  • Çocuklar için bilmeceler cevaplı birer hazinedir. Çünkü zihinsel ve mantıksal gelişimin sağlanabilmesi için öncelikle dinleme becerisinin gelişmesi gerekmektedir. Bilmece etkinlikleri de çocukların etkin dinleme becerisi kazanmasını sağlar. Aynı cümleyi birden fazla kez tekrarladığı zaman, her tekrarda yeni bir ipucu bulan çocuk doğru şekilde dinlemeyi öğrenir.
  • Bilmeceler çocuklar kadar yetişkinler için de büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar, bilmece ve bulmaca çözme alışkanlığının erken bunama ve unutkanlık sorunları ile savaşmakta çok büyük rolü olduğunu ortaya koymaktadır. Ailesinde alzheimer hastalığı bulunan kişilerin ise mutlaka düzenli olarak cevaplı bilmeceler üzerinden zihin aktivitesi uygulaması önerilmektedir.

3 – Bilmece Türleri Nelerdir?

Sitemizde temelde Zeka Soruları Bilmeceleri, Komik Bilmeceler, Zor Bilmeceler, Çocuk Bilmeceleri ve Cevapları, Kolay Bilmeceler ve Soğuk Savaş Esprileri isimlerini verdiğimiz 6 ayrı bilmece kategorisi bulunmaktadır. Her bir bilmece kategorisinde onlarca bilmece keşfedilmek üzere seni bekliyor. İşte, Bilmece Türleri ve Detayları!

I – Zeka Soruları Bilmeceleri

Beyin yakan sorular olarak da anılan Zeka Soruları Bilmeceleri kategorisinde gerçekten zor ve zora yakın bilmecelere yer verdik. Bu kategorideki bilmeceler cevaplı yayınlanmış gibi görünebilir, cevapları gördüğünüzde kolay demeyin. Bu zekanın nasıl çalıştığını gösteriyor. Bazı mantık soruları ise gerçekten düşünmeni, ölçmeni ve tekrar tekrar okumanı gerektirebilir. Zeka soruları bilmeceler, sitemizin en eğlenceli bölümü. Bilmecelerim ‘e kayıt olduktan sonra bu kategoriye zor bir bilmece ekleyebilir, diğer üyelerin puan kazanmasını sağlayabilirsin. Kendini kanıtlamak isteyen kişilerin mekanı olan Zeka Soruları Bilmeceleri rekabetin bol olacağı ve puanların bıçak sırtından kazanılacağı bir bölüm.

II – Komik Bilmeceler

Komik Bilmeceler, sitemizin en eğlenceli bölümlerinin başında geliyor. Komik sorular ile dolu olan bu kategoride hem hazır cevaplı bilmeceler hem de üyelerin eklediği komik zeka soruları yer alıyor. Bu bölümden puan kazanırken hem çok eğlenecek hem de pratik bilgiler edineceksin. Komik bilmeceler bölümünden öğrendiğin tekerleme türü bilmeceleri, girdiğin sosyal ortamlarda bir ayrıcalık olarak kullanabilir ve çevreni güldürebilirsin.

III – Zor Bilmeceler

Zor Bilmeceler kategorisini, yine içerisine hem cevaplı bilmeceler hem de üye bilmeceleri  ekleme imkanı verdik. Bu bölümden puan kazanmak seni çok eğlendirecek. Çünkü rakiplerin de en az senin kadar zor bilmeceler tutkunu. Dünyanın en zor bilmecesi için diğer üyeler ile yarışa gireceğinden eminiz. Çünkü tüm üyeler bilmece ekleyebiliyor ve bilmecelere cevap verebiliyor. Eğer dünyanın en zor bilmecesi benimki diyorsan, haydi paylaş ve herkesi düşündür.

IV – Çocuk Bilmeceleri ve Cevapları

Veli ve öğretmenlerin en çok faydalanacağı bilmece kategorisi Çocuk Bilmeceleri ve Cevapları, seni geçmişe, okul sıralarına götürecek. Okulda arkadaşlarına sormaktan usanmadığın tüm çocuk bilmeceleri ve cevapları bu kategoride seni bekliyor. Okul Öncesi Bilmeceler ise erken çocukluk dönemindeki çocukların zihin gelişimine katkı sağlayacağı için tanıdığın, bildiğin tüm çocuk sahibi kişileri buraya davet etmende fayda var. Çünkü çocuk bilmeceleri bölümünü hem çocuklar için hem de aileler için hazırladık.

V – Kolay Bilmeceler

Kolay Bilmeceler, kolaylıkla bilebileceğiniz cevaplara sahip bilmeceleri içeriyor. Eğer bilmece kültürüne yeni yeni alışıyorsan, bu bölümden başlamanı öneririm. Bu bölümde yer alan bilmeceler ve cevaplar, bilmece mantığını kavramanı, hangi ipuçlarını nasıl kullanabileceğini anlamanı ve bilmece dinlerken nerelerden çıkarım yapacağına karar vermeni sağlar. En kolay puan toplanan bilmeceler yine Kolay Bilmeceler kategorisinde. Eğer diğer üyelerle yarışırken burun farkı ile geç kalırsan, puanını bu kategoriden kolaylıkla yükseltebilirsin.

VI – Soğuk Savaş Esprileri

Soğuk Savaş Esprileri kategorisi, sitemizin eğlenceli bölümüdür. Gülersen Kaybedersin oyununda kullanılan Soğuk Savaş Soruları bu kategoride seni bekliyor. Bu kategoriden seçtiğin soğuk savaş esprileri ile bir arkadaşın ile Gülersen Kaybedersin oyunu oynayabilirsin. Peki nasıl oynayacaksın? Karşılıklı oturarak, birbirinize soğuk savaş soruları sorarak oyuna başlayacaksınız. Eğer soruyu sorarken soran kişi ya da soruyu cevaplayan kişi gülerse, rakibi bir puan kazanır. Her puandan sonra soru sorma sırası bir sonrakine geçer. Hem eğlenceli hem de düşündürücü bir oyun olan Soğuk Savaş Oyunu arkadaş ortamlarının en eğlenceli oyunu olacak. Bilmeceler ve Cevapları sitesi tasarım ve fikir ekibi olarak bizler, sizlerin de aktif bir şekilde rol alacağı, mükemmel diyalogların oluşacağı bir sistem kurmaya çalıştık. Bu demek değildir ki, sitemiz bu hali ile kalacak. Her gün yeni türde bir bilmece ile karşı karşıya kalabilirsin. Yeni bir özel bilmece kategorisi ile tanışabilirsin ya da özel etkinlikler ile çok daha fazla puanlar toplayabilirsin. Bunun için bizi takipte kal ve olabildiğince aktif ol. Böylece hem bilecek, hem eğlenecek hem de yarışacaksın. Ve sonunda Bilmece kültürümüz kazanacak.

◎ Bilmeceler ve Cevapları Misyonu

Bilmeceler ve Cevapları’nın misyonu, internetin en kapsamlı bilmece sitesi olmaktır. Bilmece arşivimiz ziyaretçileri test etmek ve derin düşünceleri ve topluluk tartışmalarını harekete geçirmek için ilginç bilmeceleri ve cevaplarını içerir.

Bilmeceleri sevenler olarak sizler de bilmece sitemize katkıda bulunabilir ve kendi bilmecelerinizi sitemize eklenmesi için gönderebilirsiniz.

Bilmece Ara