Kategoriler

Bitkilerle İlgili Bilmeceler ve Cevapları

✅ İçerik: Bitkilerle İlgili Bilmeceler
✅ Geliştirir: Mantık Becerileri & Bitki Bilgisi
✅ Zorluk: Kolay & Orta & Zor
✅ Uygun: Bütün Çocuklar & Yetişkinler

Bilmece kültürünün vazgeçilmez türü bitkilerle ilgili bilmeceler genç yaşlı herkes tarafından kolayca ezberlenebilmesi ile bilinir. Bu yönü ile hem eğlenceli hem de oldukça akılda kalıcı olan bitkilerle ilgili bilmeceler aile içi etkinliklerin, dede – torun ilişkilerinin ve boş derslerin kurtarıcısıdır. İşte, bitkilerle ilgili bilmeceler hakkında bilinmeyenler!

1 – Bitkilerle İlgili Bilmece Nedir?

Bitkilerle ilgili bilmece nedir sorusunun en doğru cevabını yakınınızda duran bir çocuk dahi verebilir. İçerisinde doğrudan ya da dolaylı yollarla bitki ismi geçen bilmecelere bitkilerle ilgili bilmeceler denir.

2 – Bitkilerle İlgili Bilmeceler Neden Sevilir?

Kalabalık bir ortamda bilmece komik anların bir araya getirilebileceği eşsiz bir eğlence oyunudur. Taraflardan birinin bilmecelere verdiği yanlış ya da tuhaf cevaplar arkadaşlar arasında büyük bir eğlenceye dönüşebilir. Bitkilerle ilgili bilmeceler neden sevilir sorusunun cevabı ise çok yönlüdür:

a – Kolay Ezberlenir

Bitkilerle ilgili bilmeceler içerdiği bitkinin genellikle günlük hayatta var olması nedeniyle kolayca öğrenilir ve ezberlenir. Bu yönü ile bitki içeren bilmece kolay sorulur ve kolay cevaplanır.

b – Eğlencelidir

Sebze ya da meyve içeren, içeriğinde muziplikler olan bilmeceler zor bilinse de bilmecenin cevabı aranırken çıkan ipuçları ve cevaplar oldukça eğlenceli zaman geçirmeyi sağlar. Çilek bitkisini ararken akıllara domatesin de gelmesi, sarımsak bulunmak çalışırken bir hayvandan bahsedildiği düşünülmesi gibi sıradışı cevaplar, içinde bulunulan ortamı çok daha eğlenceli hale getirir.

c – Bitkilerle İlgili Bilmeceler Anlaşılırdır

Geçmişten günümüze bilmece oyunları türlü türlü etkinliklerin başrolü olmuştur. Bilmece zor anlaşabilen kişileri dahi birbirine bağlarken, hemen herkesin anlayacağı bilmece kalıpları da bulunmaktadır. Özellikle bitkilerle ilgili bilmeceler genç yaşlı, küçük büyük herkesin tahmin edebileceği ya da cevabını öğrendiğinde anlayabileceği soru ve cevaplar içerir. Bu yönü ile bitkilerle ilgili bilmeceler oldukça anlaşılırdır.

3 – Bitkilerle İlgili Bilmeceler Kimler İçindir?

Bitkiler ile ilgili bilmeceler hemen herkes tarafından kullanılabilme özelliğine sahiptir. Kolay öğrenilmesi, tekerlemeyi andıran fonetiği ve grup etkinliklerine uygun hikayelerinin olması, bu bilmecelerin tercih edilmesini sağlamaktadır. Eğer grup içerisinde kullanılan bilmeceler zor ve anlaşılmaz olursa, birkaç taneden sonra o bilmece oyunu sıkıcı hale gelir. Fakat daha anlaşılır ve mizah içeren bilmeceler tercih edilirse çok daha güzel vakit geçirilir.

a – Oyunlarla Bilmece Okul Öncesi Çocuklar İçindir

Bitkilerle ilgili bilmeceler kimler içindir, sorusunun ilk cevabı okul öncesi çocukları için şeklinde verilebilir. Çünkü öğretimin daha çok etkinlikler ve müziklerle yapıldığı okul öncesi eğitim kurumlarında bilmece oyunları en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Çünkü etkinlik olarak bilmece okul öncesi yaştaki çocukları eğlendirirken öğretir. Bir de bu etkinliklere soruların cevabını içeren renkli kartlar dahil edilirse, öğretim çok daha kalıcı hale gelir.

b – Aileler İçindir

Bu bilmece türü aynı zamanda aileler içindir. Birlikte zaman geçirmekten zevk alan aileler, çocukları ile oyun oynayan anne babalar en çok bilmece oyunu oynamayı tercih ederler. Çünkü bilmece kültüründe bir heyecan vardır. Kazanılan şey ne kadar zafer olsa da edinilen bir bilgi vardır.

c – Arkadaşlar İçindir

Bitkilerle ilgili bilmeceler en çok da arkadaşlar içindir. Kalabalık ortamların en eğlenceli etkinliklerinden olan bilmece oyunları ile hem eğlenmek hem de öğrenmek mümkündür. Hele bir de birbiri ile rekabet eden ilkokul ve lise arkadaşlıklarında bilmece bir tür kazanma aracıdır.

Bilmece Ara