Kategoriler

Eğitici Öğretici Bilmeceler ve Cevapları

✅ İçerik: Eğitici Öğretici Bilmeceler
✅ Geliştirir: Mantık ve Zihin Becerileri
✅ Zorluk: Kolay & Orta & Zor
✅ Uygun: Bütün Çocuklar & Yetişkinler

Bilmece türleri arasında öğretmen ve ailelerin en çok tercih ettiği bilmeceler ve cevapları, içerisinde bilgi barındıran eğitici öğretici bilmeceler arasından seçilmektedir. Öyle ki aileler çocuklarına bilmece oyunları adı altında çoğu zaman zeka sorusu sorarak, onların zihinsel aktivitelerini artırmayı amaçlarlar.

Eğitici Öğretici Bilmeceler Nasıl Kullanılır?

Eğitici öğretici bilmeceler, çocuk bilmeceleri ve okul öncesi bilmeceler birbiri ile yakından ilişkili olarak kullanılırlar. Küçük yaş grupları için kolay bilmeceler tercih edilirken; daha büyük ve mantıksal bağlantı yeteneği gelişmiş yaştaki ve becerideki çocuklar ile dünyanın en zor bilmecesi ve cevabı da tartışılabilir.

a – Okul Öncesi Yaş Grubu İçin Eğitici Öğretici Bilmeceler

Okul öncesi yani 2 – 5 yaş arası çocuklar ile etkinlik yaparken, bilmeceler komik ve eğlenceli olanların arasından seçilmelidir. Komik sorular içeren aynı zamanda eğitici olan bu bilmece türünde çocuklar hem eğlenir hem de öğrenirler. Hatta bazı öğretmenler, öğrencilerine vermek istedikleri zor kazanımları komik zeka soruları ve cevapları ile öğretmeyi tercih ederler.

b – İlköğretim ve Ortaöğretim İçin Eğitici Öğretici Bilmeceler

7 ile 16 yaş arasındaki çocuklar ile hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir etkinlik yapmak istenirse, çocuk bilmeceleri ve zeka bilmeceleri içeren soru ve cevaplar tercih edilmelidir. İlköğretim ve ortaöğretim eğitim kademelerini kapsayan bu yaş gruplarında mantık soruları veya matematik bilmeceleri de işlevsel olabilir.

c – Çekirdek Aile İçin Eğitici Öğretici Bilmeceler

Çekirdek ailelerin evde yapılabilecek şeyler arasında en çok tercih ettiği etkinliklerin başında bilmece oyunu gelmektedir. Aile içi iletişimin güçlendirildiği bu yöntem ile çocuklar ile anne ve baba arasında rekabet dolu dakikalar geçirilir. Hatta anne ve baba iki rakip tarafta birer çocuğunu kendi takımına alarak karşılıklı yarışır. En güzel ve en eğlenceli dakikaların geçirildiği bu etkinlikte hem eğlence hem de bilgi vardır.

d – Dede Torun İlişkisinde Eğitici Öğretici Bilmeceler

Eski zamanların en sevilen zeka soruları, şimdinin en eğlenceli bilmeceleri halini aldı. Hal böyle olunca eskinin dedeleri ile yeni dönemin çocukları bilmecelerde buluştu. Eğitici öğretici bilmeceler ile dedeler torunları ile eğlenceli ve bir o kadar da bilgi dolu dakikalar geçirme fırsatı bulmaktadır.

2 – Eğitici  Öğretici Bilmeceler Neden Sevilir?

Eğitici öğretici bilmeceler birçok yönden tercih edilmektedir. Özellikle öğretim hedeflerinin verilmek istendiği eğitim sürecinde kullanılan bu mantık sorusu içeren bilmeceler aynı zamanda eğlendirirken bilgilendiriyor.

a – Öğretici Bir Sınıf Etkinliği

Bu bilgi dolu bilmeceler, öğretmenlerin öğretim hedeflerini içerisine serpiştirdiği önemli araçlar halini almaktadır. Sınıf etkinliklerinin en eğlencelisi olan bilmeceler ve cevaplar oyununda zor bilmeceler ve kolay bilmeceler bir arada kullanılmaktadır. Özellikle öğretime heveslendirmekte faydalı olan eğitici öğretici bilmeceler öğretmenlerin ve velilerin en sevdiği etkinlikler arasındadır.

b – Heyecan Verici Bir Karşılaşma

Eğitici öğretici bilmeceler aynı zamanda çok heyecan verici bir yana sahiptir. Birbiri ile kıyasıya yarışan taraflar, birbirine üstünlük sağlamaya çalışan kardeşler ve öğretim ortamlarında karşılaşma ve rekabet heyecanını yaşayan çocuklar eğlenirken öğrendiklerinin farkına varmazlar. Bu da çok heyecan verici bir ortam oluşturur.

c – Çok Yönlü Düşünmeyi Destekleme

Eğitici ve öğretici bilmeceler, içerisinde barındırdığı zeka soruları, mantık soruları, hikayeli kurgusal bilmeceler ile oyunun taraflarının çok yönlü düşünmesini destekler. Zaman zaman benzetmelerden faydalanılan sorular içerisindeki ipuçlarını keşfetmek çoğu zaman çok yönlü düşünmeyi gerektirir. Bu noktada öğretici bilmeceler zeka geliştirme özelliği de taşımaktadır.

Bilmece Ara